Forum Forum młodzieżowe o tematyce religijnej Strona Główna Forum młodzieżowe o tematyce religijnej
Forum dla młodzieży
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kult maryjny - pobożność, czy bałwochwalstwo?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum młodzieżowe o tematyce religijnej Strona Główna -> Pismo Święte
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
święty
Gość


PostWysłany: Nie 17:40, 24 Maj 2009    Temat postu: Kult maryjny - pobożność, czy bałwochwalstwo?

Żyjemy w kraju, gdzie poczesne miejsce zajmuje kult dla matki Pana Jezusa.
Jak myślisz, co mówi na ten temat Pismo Święte?
Jakie jest prawidłowe, biblijne traktowanie Marii, a właściwie Mariam?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
a_
Szeregowy
SzeregowyDołączył: 25 Lis 2009
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z Kościoła.

PostWysłany: Śro 11:45, 25 Lis 2009    Temat postu:

Pismo Święte czyli tzw.Biblia nie jest jedyną wykładnią wiary.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
święty
Gość


PostWysłany: Pią 20:39, 27 Lis 2009    Temat postu:

Zgadzam się z Tobą, że Pismo Święte nie jest jedyna wykładnią wiary.
Dla alkoholika wiarą jest to, że jak się napije, to go przestanie trząść. Dla księdza wiarą jest to, że jak pójdzie po kolędzie, to uzbiera niezły grosz. Dla spadochroniarza wiarą jest to, że gdy pociągnie za uchwyt spadochronu, to się spadochron otworzy i wyląduje szczęśliwie na ziemi.
Dla zboczeńca wiarą jest pewność zaspokojenia swej pożądliwości, gdy dopadnie obiekt swego zboczenia.
Dla telewidza wiarą jest zmiana kanałów po użyciu pilota...

Całe życie każdego człowieka odnośnie wielu prostych czynności związane jest z wiarą; solenie zupy, włączanie światła, chowanie żywności do lodówki, przekręcanie kluczyka w stacyjce samochodu...

W tym temacie mówimy o zastosowaniu Pisma Świetego do nawiązanie prawidłowej relacji z Osobą Boga.
A logicznym jest, że każda osoba ma swoje indywidualne upodobania i uprzedzenia. I najbezpieczniej i najbardziej prawidłowym jest (gdy zależy nam na jak najlepszych relacjach z tym kimś) dowiedzieć się od tej danej osoby; jakie ma wymagania i upodobania.
Można się pytać sąsiadów, dzielnicowego, wsłuchiwać w plotki, ale najlepiej jest udać się bezpośrednio do tej osoby z którą chcemy się zaprzyjaźnić.

W odniesieniu do Osoby Boga, jedynie Boże Słowo, zwane Pismem Świętym, Biblią, jest autorytatywnym źródłem wiedzy o upodobaniach Boga.
Znasz inne, lepsze, równoważnie autorytatywne?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
a_
Szeregowy
SzeregowyDołączył: 25 Lis 2009
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z Kościoła.

PostWysłany: Wto 10:30, 01 Gru 2009    Temat postu:

święty napisał:
W odniesieniu do Osoby Boga, jedynie Boże Słowo, zwane Pismem Świętym, Biblią, jest autorytatywnym źródłem wiedzy o upodobaniach Boga.
Znasz inne, lepsze, równoważnie autorytatywne?


Pismo święte ukazuje nam pełnię objawienia ale nie jest jedynym słowem bożym.
To,że ktoś wymyślił,że jedynie Biblia nie oznacza,że jest tak naprawdę.
Sam Jezus mówił,że Duch będzie pouczał i przypominał.
Można się upierać że Biblia jest jedynym źródłem Prawdy,że poza Biblią to już Bóg nie przemawia itd.Jednak nie zmienia to faktu,że "Duch wieje kędy chce..."


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez a_ dnia Wto 10:30, 01 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
święty
Gość


PostWysłany: Śro 11:19, 02 Gru 2009    Temat postu:

To że Ktoś, tzn. Bóg wymyslił, że jedynym źrodłem prawideł wiary, tzn. prawidłowego życia z Bogiem jest Boże Słowo, jest sam Bóg.
Mówimy o dwóch rodzajach informacji pochodzących od Boga.
1 Pierwsze, to zbiór ogólnych zasad stanowiących fundament dla nawiązania i utrzymywania poprawnej, zbawiającej relacji z Bogiem. Te zasady, podpowiedzi są w Bożym Słowie - Biblii.
2. To Słowa bieżącej korekty przychodzące do człowieka w postaci proroctw. I te współczesne proroctwa przepowiadane przez Ducha Świętego;
- muszą być zgodne z wcześniejszym objawieniem spisanym w Biblię.
- nie ustanawiają nowych zasad wiary, sposobu życia z Bogiem.

Gdy wiele współczesnych kościołów ma powymyślane i praktykowane różne niebiblijne zasady, sprzeczne z fundamentem Bożego Słowa, to jest to herezja tych kościołów.

Czy znasz kościoły w Polsce, które twardo i zdecydowanie obstają przy Biblii jako jedynym fundamencie dla wymiaru życia z Bogiem i inne kościoły, które pozornie Biblii nie odrzucają, ale teologia i praktyka tych kościołów jest w sprzeczności z Bożym Słowem - Biblią?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 22:33, 15 Gru 2009    Temat postu:

Gdzie Bóg powiedział,że:" Biblia jest jedynym źródłem prawideł wiary"?
Pokaż cytat!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
święty
Gość


PostWysłany: Pią 22:54, 18 Gru 2009    Temat postu:

O tym, że logicznym jest, aby o wymogach danej osoby najlepiej dowiadywać się od niej samej bezpośrednio.
Jeżeli jest jakieś inne źródło informacji o upodobaniach danej osoby, to logicznym jest, aby to źródło pochodziło w sposób udokumentowany i autorytatywny od tej właśnie osoby.

Analogicznie można zadać pytanie: jeżeli ktoś, jakiś kościół, członkowie, czy funkcjonariusze jakiegoś kościoła stwierdzają, że mają pozabiblijne ustanowienia odnośnie relacji z Bogiem, to można im zadać pytanie; na jakiej podstawie stwierdzają, że niebiblijne odniesienia do Boga są autorytatywne? Tym bardziej, jeśli ta pozabiblijna teologia jest sprzeczna z Pismem Świętym.

Zgodnie z zasadami rzetelnej i uczciwej dyskusji należą Ci się te cytaty:

"Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. Wszelkie Pismo [jest] przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości - aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu." IITym.3,14-17.

"Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, i dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach. To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśniania. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga <święci> ludzie." IIP.1,19-21.

Mamy też zdecydowany zakaz dodawania czegokolwiek, lub ujmowania ze Słowa Bożego; "... każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze. A jeśliby ktoś odjął coś ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie mu udział w drzewie życia i w Mieście Świętym, które są opisane w tej księdze." Obj.22,18-19.
Ten ostatni cytat ma odniesienie do księgi Objawienia, ale biorąc pod uwagę, że była to Księga, która powstała jako ostatnia i znajduje się na końcu Biblii możemy uogólnić zakaz dopisywania czegokolwiek do Pisma Świętego, jak i ujmowania z niego czegokolwiek, jako z równoważnego Słowa Bożego.

Jest też w Biblii trochę przestróg przed błędnym interpretowaniem Bożego Słowa. Można próbować weryfikować; kto jest uprawniony i kto prawidłowo interpretuje, odczytuje Boże Słowo. Ale to oddzielny temat.

Innym zagadnieniem jest poznanie Pisma Świętego jako księgi spisanej, zredagowanej przez ludzi, ale posiadającej masę nadnaturalnych elementów, które świadczą i potwierdzają jej niesamowity, nadnaturalny charakter. O tym może przy okazji, jeśli będzie zainteresowanie.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
prostaczek_boży
Gość


PostWysłany: Sob 13:46, 26 Gru 2009    Temat postu: pismo święte

dobrze by było z tobą porozmawiać ale nie jesteś zarejestrowany ani ja też.to trochę ogranicza.ciekawe jest to co piszesz.
zastanawia mnie jednak że cytaty,które podałeś nie bardzo potwierdzają to,że tylko Biblia jest jedynym źródłem wiary i prawdy.
Paweł pisząc do Tymoteusza doskonale wiedział,że jeszcze w tym czasie nie istniała Biblii w takiej wersji jaką ją znamy dzisiaj.pisząc te słowa miał na myśli księgi starego testamentu.nowy dopiero był spisywany.to samo dotyczy Piotra.co prawda znał on pewne listy Pawła ale nie były one jeszcze zebrane w całość jak to jest obecnie.
z księgą objawienia to już zupełne chybienie.
uważam,że ktoś Ci coś tam zagmatwał a Ty teraz chodzisz i powtarzasz.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
święty
Gość


PostWysłany: Pon 18:38, 28 Gru 2009    Temat postu:

Jak na razie z tego względu, że to forum jest prawie martwe nie rejestruję się, choć staram się od pewnego czasu na nie zaglądać w miarę systematycznie.
Jestem z Sieradza i jestem otwarty na bezpośrednie kontakty. Dyskusje forumowe to kalekie sposoby kontaktu ludzi zainteresowanych życiem z Bogiem.
Wiadomo, że w czasach powstawania Nowego Testamentu nie było jeszcze ustalonego kanonu NT. Do tego doszło kilka wieków później.
Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Księgi NT były spisywane przez ludzi bezpośrednio znających osobę, naukę, przesłanie i praktykę Syna Bożego, to śmiało możemy je traktować jako przekaz za którym stoi sam Bóg. Musimy wziąć też pod uwagę, że spisywali je ludzie, którzy byli ochrzczeni Duchem Świetym, a więc byli pod wpływem bezpośredniego, nadnaturalnego działania Boga.
Innym zagadnieniem jest to, ze gdy współcześnie ludzie decydują się na pójście za Bogiem tylko wg ST i NT to w ich życiu dochodzi do nawiązania bezpośredniej relacji z Bogiem i to w sposób opisany w NT, a zapowiadany w ST.
Żyjąc w kraju, gdzie dominującym jest kościół uprawiający mieszaninę Biblii, ludzkich i diabelskich, pogańskich praktyk, to chrześcijaństwo biblijne prowadzące do życia w bliskości Boga jest prawie nieznane.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum młodzieżowe o tematyce religijnej Strona Główna -> Pismo Święte Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin